Má červený stonek, úzké lesklé listy a růžové květy. Hodí se k ochucení kořenové zeleniny, sýrových pokrmům a smetanových omáček. Však je to také její velice blízký příbuzný.
Bežné sú viaceré druhy tymiánu. Vo volnej prírode rastie tymián dúškový – materina dúška (Thymus serpyllum), ktorý má zo všetkých druhov najúčinnejšie liečivé vlastnosti. Môžete si dopestovať aj ako Silver Lemon Queen so striebristo škvrnitými listami citrónovej arómy.
Tymián obľubuje slnečné stanovišťa. Usušenou vňaťou tymiánu sa korení mäso, syry aj šaláty. Má příznivé účinky při průjmech, nadýmání, při zánětech zažívacího traktu. Výrazný vliv má na dýchací ústrojí. V poslednej dobe hojne využívaný aj ako korenie z výraznou vôňou obľúbený hlavne v stredomorskej kuchyni.
Z citronového tymiánu se zase vaří velmi osvěžující a léčivý čaj: snítku zalijeme vroucí vodou a necháme minut odstát. Planý tymián má tendenci dřevnatět a větvičky bývají řídké, ovšem vyšlechtěné druhy jsou více voňavější, hustě pokryté tymiánovými lístky. Mezi nejznámější a při vaření nejpoužívanější druhy se řadí tymián obecný (mateřídouška dymián) a tymián citronový (mateřídouška citronová).
Jedná se o druh rodu mateřídouška (Thymus), pocházející ze Středomoří.
Je nazývána též mateřídouška dymián. Na rozdíl od našich domácích druhů mateřídoušky má dřevnatějící lodyhy. Různé druhy a kultivary mateřídoušek patří pro svůj půvabný vzhle příjemnou vůni a léčivé účinky k oblíbeným zahradním rostlinám. Při pěstování vyžadují lehčí, propustnou, dobře drenážovanou půdu a stanoviště na plném slunci.
Aromatická prídavná látka pre zdravie - tymián: druhy , užitočné. Tymian citrónový (Thymus citriodorus) je silne aromatický polokrík, vonia citrónovo. Listy aj vetvičky má jemnejšie ako thymus vulgaris.
Lístky má trochu väčšie, širšie zaroveň oblejšie a skôr vajcovité. Výborne chutí v lete, pripravený ako ľadový čaj. Lemon je len jeden druh tymiánu rastlín , ale existujú aj rôzne druhy citrón tymian. Vedecký názov pre citrón tymian je týmus x citriodorus , a to je to. Už pred mnohými rokmi sa tymián používal.
Zlatý tymián má své hlavní využití v kuchyni. Svěží citronová vůně se skvěle snoubí. Odvar z tymiánu stimuluje zažívání, zlepšuje chuť k jídlu, působí proti průjmu a zklidňuje žaludek, dezinfikuje, pomáhá při zánětu v krku nebo v ústech a potlačuje kašel, astma a bronchitidu, proti bolestem hlavy z nervů. Strieborné tymian kvety kvitnú od júna do júla s lila sfarbenými kvetmi.
Táto kulinárska bylina dobre rastie v záhrade alebo v kvetináčoch vnútri domu. Ak sa zasadil mimo , bude strieborné tymianu udržať svoje zelené listy počas zimných mesiacov , a to najmä v miernejších klimatických podmienkach. Rovnako aj, ak sa používa na liečebné účely a je užívaný vo väčších množstvách krátku dobu.
Avšak ak je jeho príjem vysoký po dlhšiu dobu môžu (ale aj nemusia) sa vyskytnúť zažívacie problémy. Na jeho zvýšenú konzumáciu by si mali dávať pozor aj tehotné ženy, alergici, ľudia s poruchami zrážanlivosti krvi a pred operáciami. Taxonomie rodu Thymus je dosti neustálená, obvykle se Thymus vulgaris uvádí pod českým rodovým názvem tymián , kdežto ostatní druhy pod rodovým názvem mateřídouška.
Chrání nás před vznikem kardiovaskulárními chorobami, některými druhy rakoviny a působí proti předčasnému stárnutí. Kloktání, stejně jako pití po malých doušcích pomáhá při onemocnění horních cest dýchacích. V zásade sa pestujú dva druhy – tymián obyčajný a citrónový. Citrónový tymián tiež tvoria kríky a pestuje sa plne rovnako ako všeobecný. Některé druhy preferují vápencové podloží, jiné spíš málo úživné, kyselejší nebo písčité substráty.
Vesměs potřebují dobře propustné půdy, nesnáší zamokření.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.