Jsou druhy stromů, které se v ovocných školkách nerozmnožují a nepěstují, neboť nemají tak velký hospodářský význam, ale přesto si k nim zachováváme úctu a chceme je uchovat pro následující generace. Právem se řadí mezi superpotraviny. Když si ji dáte k snídani, nejen, že uděláte něco pro své zdraví, ale zároveň si pochutnáte.
V současnosti se moruše v České republice pěstují kromě pražské botanické zahrady například v Ostravě nebo v Trutnově. V české krajině najdeme spíše starší stromy, ve srovnání s jabloněmi jde o velmi málo vysazovaný ovocný strom.
Oteplování klimatu ovšem značně usnadňuje šíření morušovníku v Evropě. Na našem území těžko seženete moruše čerstvé, plody jsou velice náročné na přepravu a nejčastěji je proto pořídíte jako sušené - v našem konkrétním případě sušené, nesířené. Sušená moruše černá je 1 přírodní sušené ovoce bez přidaného cukru a dalších aditiv. Tuto bujně rostoucí rostlinu, můžete tvarovat do stromku nebo keře.
Vynikající jsou moruše v podobě destilátu. Dvouletá moruše černá Pokud jste si koupili prostokořenný stromek nebo stromek v květináči, vždy vykopejte jámu zruba 2x větší, než je samotný kořenový bal. Na dno jámy dejte kvalitní zahradní kompost, stromek zasaďte a dobře zalijte.
Doprava si buď zajistíte sami nebo Vám vybrané stromy přivezeme k Vám domů popřípadě je i odborně vsadíme. Moruše jsou nejlepší čerstvé. Daří se mu zejména v teplých středomořských oblastech. Snáší nízké teploty, i mrazy až do mínus stupňů. Lze je však sušit, mrazit, zavařovat, vyrábět z nich marmeládu, ovocné omáčky nebo třeba pečený čaj.
Dorůstá do výšky až metrů, je tedy nejnižší z morušových stromů. Oproti moruši bílé tato špatně snáší chladné počasí. Její plody jsou nejdříve bílé a postupně se barví do černa.
Bílá se jmenuje podle světlého kmene. Vždy půjde o moruše bílé (M. alba), byť třeba s tmavými plody. Listy se používají při nachlazen.
Je velmi odolný proti nemocem a daří se mu zejména v. Oproti bílé moruši obsahuje černá moruše silný antioxidant resveratrol, který zabraňuje zužování a kornatění cév. Tento druh moruše má méně kultivarů, pěstuje se spíše kvůli plodům. Sbírejte chutné moruše bez žebříku !
Po zakoupení či vybalení je nutné sazenici nomočit do vody nejlépe na celý den,. Od poloviny léta dozrávají. Nejlépe jim vyhovují výhřevné, dostatečně propustné půdy. Botanikové uvádí, že existuje přibližně deset až šestnáct různých druhů.
Plody jsou tvarem podobné. V ČR lze zakoupit v zahradnictvích stromky moruše bílé, moruše červené, moruše černé a moruše trnavské. Bílé, červené nebo i černé moruše jsou při hubnutí samozřejmě dovoleno, jako skoro všechny druhy ovoce. Sušená černá moruše připomíná chutí zralé fíky.
V dřívějších dobách se moruše využívala spíše pro účely sběru hedvábí, jelikož jejími listy se živí bourec morušový. Svou domovinu má moruše černá v Asii, kde se také hojně využívají plody v syrovém stavu. Koncem léta se mi poštěstilo ochutnat i čerstvé černé moruše , ovšem. Na základě vašeho chování na webu personalizujeme jeho obsah a zobrazujeme vám relevantní nabídky a. Slaďoučké lahodné plody morušovníku černého vám budou jistě chutnat. A když ne náhodou vám, tak vašim dětem či zvířecím a ptačím.
Jsou bohaté na vitamíny, velmi zdravé. Balení obsahuje semen. Má černé chutné plody, které jsou svou. Taky jsem zkoušel řízkovat moruše. Morus nigra, je prastará rostlina, která má krásné hedvábné listy.
Dokonce i kupované zakořeněné řízky mi rostly neuspokojivě.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.