pondělí 13. listopadu 2017

Pěstujeme levanduli

Přidejte levanduli do čokoládové zmrzliny nebo čokoládové pěny. Pěstujeme tmavé kultivary l. Nasekané květy levandule přidáváme do rýže, do jehněčího a králičího masa, můžou být součástí marinád. Dobře se kombinuje s majoránkou, dobromyslí, petrželkou, rozmarýnem, saturejkou a tymiánem.


Dlažba BEST s lakovaným povrchem je krásná i odolná Lakování je nejnovějším trendem v oblasti zušlechťování povrchů betonové dlažby.

Levanduli pěstujeme pro radost a vlastní potěšení. Prakticky všechny činnosti spojené s pěstováním (sázení, zalévání, pletí, okopávání, stříhání, vázání i sušení) děláme ručně. Je to práce, která je namáhavá, ale také uklidňující a voňavá. V případě, že levanduli sušíme jako materiál pro aranžování , sklízíme ji na začátku květu, tak abychom zamezili vypadávání kvítků z kalíšků. Pokud pěstujeme levanduli na zahrádce, nevyžaduje vůbec, ale opravu vůbec žádnou péči.


Klademe největší důraz na kvalitu, o kvalitu levandule pečujeme s maximální péčí, veškeré práce provádíme ručně. Typická fialová bylinka pocházející z Persie, která v Evropě našla domov především ve francouzské Provence, vás za horkých letních dnů až omámí.

Je ale také možné narazit na levanduli modrou, růžovou i bílou (druhů existuje 3 v našich podmínkách se nejvíce pěstuje levandule lékařská). Semena levandule vyséváme na jaře, ideálně v únoru a březnu, do misky nebo truhlíku. Vzrostlé sazenice levandule přesazujeme po otužení na otevřený záhon.


Vůně i modrofialková barva levandule lékařské (Lavandula officinalis) umí člověka příjemně omámit. K jejímu pěstování nemusíte mít ani zahradu. Výsev levandule provádíme na jaře do pařeniště. Semínka jen mírně zatlačíme, nezasypáváme je.


Milujeme levanduli a ostatní bylinky. Je však třeba poznamenat, že se jedná o běh na dlouhou trať. Na zimu levanduli v nádobách buď zapusťte do země, aby jim nepomrzly kořeny, nebo jii přestěhujte do domu či zimní zahrady. Ta může zabránit přemokření rostliny.


Jejích blahodárných účinků využívají lidé již celá staletí. Staří Řekové jí s velkou oblibou používali ve vyhlášených lázních ke správnému. Koncem léta odstraníme odkvetlé stonky a mírně levanduli zkrátíme.


Hlubší sestřih necháme až na jaro. Pak vzniknou nové výhony a trs se rozkošatí.

Po několika letech začne levandule v nádobě odspodu vyholovat, pak nezbývá než ji vyměnit za novou. V zimě nesmí v nádobě promrznout. Vyplatí se květináč zabalit nebo od země ochránit polystyrénem.


Nabízíme k prodeji také čerstvou levanduli, sazenice levandule, levandulové kytice, věnce z levandule a další výrobky, které zkrášlí Váš domov. A to všechno v ekologickém zemědělství v čisté přírodě Bílých Karpat. Již vzrostlé sazenice levandule přesadíme po otužení na záhon.


Přímé slunce je pro levanduli nejvodnější, protože tak získá barvu a intenzivní aroma. Pěstování levandule na zahradě. Daří se jí nejvíce v lehčí a suché zemině, má ráda propustnou půdu, která nemusí mít živiny.


Od prvního roku je dobré levanduli prořezávat, pokud byste prořez pravidelně neprováděli, může se stát, že až na pár lístků na vrcholu bude rostlinka holá. Samozřejmostí tedy je, že levanduli lékařskou pěstujeme přirozeným způsobem, tj. Rostliny zpracováváme velmi šetrně tak, abychom dosahovali velmi vysoké kvality květů, které dále využíváme pro výrobu potravinových, dekorativních, relaxačních a kosmetických výrobků.


Možností, jak levanduli využít, je celá řada. Z čerstvé můžete připravit osvěžující limonádu, levandulový sirup, sorbet, přidat ji do těsta při pečení moučníků a sušenek, do smetanových krémů, ozdobit s ní dort.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky