pondělí 16. října 2017

Meduňka sklizeň

Meduňka má domov v oblasti východního Středomoří. U nás ve volné přírodě ji nepotkáte, a pokud ano, zatoulala se tam z nějaké blízké zahrádky. Meduňku ale hojně pěstovaly již naše babičky, jelikož má úžasné léčivé schopnosti.


Teplomilka asimetrická, tedy asi metr vysoká, asi metr široká. Pochází z Asie, ovšem znali ji i staří Řekové, kteří ji používali při bolestech hlavy, krku a také pro dlouhověkost. My ji pěstujeme zejména pro její schopnost zklidnit mysl, zlepšit náladu, posílit tělo a navodit spánek.

Vypěstovat meduňku můžete ze semen nebo révku jiné sazenice. Meduňkový list patří mezi oblíbené koření. Ve volné přírodě ji nenajdete, a pokud ano, tak se zřejmě zatoulala z nejbližší zahrádky. Sklízí se listy nebo nať, a to po celou dobu vegetace. A používat meduňku můžete jak čerstvou, tak i sušenou (suší se v kyticích zavěšených na chráněném místě), nebo si ji dokonce můžete zamrazit.


Sklizeň meduňky Slabší stonky a mladé listy se mohou sklízet bez přerušení od jara do podzimu. Nejvhodnější je používat medňku čerstvou , neboť má nejvíc vůně a nejvyšší obsah hodnotných účinných látek. Je mírná ale účinná, svěže voní po citrusech, má příjemnou chuť.


Sklizeň: Nať meduňky sklízíme ještě před rozkvětem (konec června až začátek července).

Zjistěte, jaké má meduňka léčivé účinky a kdy vám pomůže. Příjemná chuť a svěží vůně po citrusech… To je meduňka lékařská, bylinka, která našla uplatnění v lidovém léčitelství,. Oblibu si získala jako citrónově vonící nálev, který „rozveseluje srdce“,. Cítíte se slabí, vyčerpaní nebo žijete v neustálém stresu? Připravte si čaj z meduňky a. Původním domovem meduňky je východ Středomoří a Orient.


Před kvetením meduňky přichází na řadu její sběr. Voňavá meduňka kvete na podzim. I během roku si její lístky ale můžete trhat a používat je dle svých vlastních potřeb. Stonky meduňky mohou být. Můžete využít i při bušení srdce.


V tomto případě je meduňka účinná, pokud je bušení nervového původu. Působí antibakteriálně a antivirově, zmírňuje horečku a často bývá součástí směsí na zlepšení trávení. Byla zároveň zasvěcena bohyni Dianě, protože se věřilo, že má vliv na plodnost. Od pozdního středověku se používala na ženské potíže. Divokou formu meduňky lze pěstovat ze semen.


Sehnat jí také můžete v některém specializovaném obchodě. Nejlépe se hodí čerstvé listy, ale použít se dají také sušené listy. Listy a nať meduňky se sbírají v době mezi červnem a zářím.

Používá se rovněž jako koření (omáčky, saláty, masa) a ke zjemnění chuti a vůně některých likérů. Pravý čas pro sklizeň krásných svěžích lístků nastává těsně před rozkvětem. Většinou v období mezi červnem až zářím. Ke stříhání rostlinek si vyberte dobu, kdy je sucho a chladno.


Tehdy má meduňka vyšší obsah silic. Sušte rychle ale spíše při nižších teplotách, nikdy na přímém slunci. Mohli byste listy znehodnotit. Celá rostlinka příjemně voní po citrónech a její chuť je kořenitá.


Kvete od června do srpna bílými, někdy i slabě růžovými drobnými květy, které jsou přisedlé v úžlabí listenů. S meduňkou se setkáváme pouze na zahrádkách, kde příjemně voní, ve volné přírodě ji najdeme výjimečně. Zároveň je sklizeň potřeba uskutečnit ještě před květem, protože květ změní léčivé vlastnosti meduňky (snižuje obsah léčivých silic) a rostlina začíná také o něco méně příjemně vonět. Každá sklizeň znamená pro rostlinku poranění. Každá bylinka dosahuje během roku vrcholného období, kdy je sklizeň nejkvalitnější, tj.


Ačokča je jednoletá popínavá rostlina, která netrpí prakticky žádnými chorobami. Má ráda propustnější půdu a pravidelné zálévání. U víceletých bylinek, jako je dobromysl, meduňka nebo máta peprná, se odstřihují vždy některé výhonky až u země, obrazí a vyrostou nové větve s mladými aromatickými listy.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky