středa 6. ledna 2016

Jmelí léčivé účinky

Vynikající léčivé účinky jmelí jsou známy v celé historii léčení rostlinami. Používali ho již staří Keltové a Řekové, ale i středověcí léčitelé, jako lék se jmelí zachovalo až do současnosti. A právě v současnosti má zcela mimořádný význam.


Hlavní součástí jmelí je mastný olej, alkaloidy, glykosidy, cukr a látka podobná fermentu. Celá rostlina za čerstva páchne jako žluklé máslo. Nať jmelí bílého se používá vnitřně, plody lze užívat jen zevně.

Užitečné části: používají se mladé větve s listy. Máte doma větvičku jmelí - jeden ze symbolů Vánoc už od dob, kdy se tyto svátky ještě tak ani nejmenovaly? Mohli byste totiž vyzkoušet léčivé účinky této byliny , používané v alternativní medicíně.


Má velmi pozitivní vliv na slinivku břišní a cukrovku. Reguluje hormonální hladinu (doporučuje se pít denně nejméně dva šálky, ráno a večer). Jednu kávovou lžičku listů zalijte dvěma decilitry studené vody na dvanáct hodin, sceďte a vypijte decilitr ráno a decilitr večer. V korunách jehličnatých i listnatých stromů vytváří kulovité trsy, které mohou být staré až několik desítek let.


Používají se jen koncové větvičky se zelenými lístky, nikoli už bobule a větvičky zdřevnatělé.

Nejlepší jsou však samotné listy. Léčivé účinky jsou u jmelí opravdu široké, používá se: při léčbě epileps. Léčebné účinky jmelí jsou známy již od starověku. Zakladatel lékárnické literatury Řek Dioskoridés spolu s římským lékařem Galénem jej doporučovali užívat pouze zevně a Hippokratés bylinu předepisoval na podrážděnou slezinu. I u nás má jmelí symbolický význam, zvláště v době Ván.


Poloparazit listnatých stromů. Pomocí haustorií se napojuje na cévní systém hostitelských stromů a odčerpává z nich. Vyrůstá na jiných stromech, takže je to vlastně parazit. JMELÍ BÍLÉ Viscum album. V celé historii přírodního léčitelství jsou známy léčivé účinky jmelí.


Jmelí se ve skutečnosti poloparazit. K léčbě či magickým rituálům jej používali staří Řekové, keltští druidové, starověcí lékaři, báby kořenářky a užívá se dodnes. Je skvělým prostředkem k předcházení infarktu a jako pomocník při léčbě rakoviny. Flavonoidy, kyseliny, éterické oleje, vlákninu, alkaloidy, cholin a pryskyřice.


Nejsilnější léčivé účinky mají rostliny rostoucí na dubech a topolech. Všechny druhy jmelí mají léčivé účinky Víte, že je jmelí léčivé ? V neposlední řadě je tato rostlina také léčivá, má blahodárný vliv na lidské tělo.

Váže se k němu spousta pověstí, mýtů a legend. Má zajímavý způsob života i rozmnožování. Je léčivé i jedovaté, používané v moderní medicíně i léčitelství. Během tohoto předvánočního času si na něj vzpomene téměř každý z nás.


Zmínky o jmelí se objevují ve starých ságách a pohádkách. Nám ale tentokrát jde o léčivé účinky, které jmelí bílé má na náš organismus, a také o to, jaké choroby dokáže vyléčit. Z účinných látek vynikají hlavně glykoproteiny lectiny, viscotoxiny, polysacharidy, biogenní aminy, flavonoidy, lignany.


Odpradávna jej užívali jak keltští, tak i řečtí a ještě později středověcí léčitelé. Moderní věda už prokázala, že naši předkové měli pravdu – jmelí má skutečně léčivé účinky. Kupujeme ho zejména na vánočních trzích a během Vánoc si jím zdobíme příbytky. Mnohem méně se pak již hovoří o tom, jak moc může prospět našemu zdraví. Přitom jmelí má skutečně široké spektrum léčivých účinků.


Dalo by se skoro říci, že je univerzálním všelékem – ovšem užívat jej musíme s opatrností.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky