středa 6. ledna 2016

Aronie léčivé účinky

Die Wegbereiter für kluges Online-Shopping - jeder Kauf eine gute Entscheidung! Sicher durch den Winter. Aronie léčivé účinky Hojně se využívá při potížích trávicího ústrojí, napomáhá správné funkci jater.


Dále harmonizuje činnost štítné žlázy. Aronie – Temnoplodec – v současnosti známe tři druhy Aronia arbutifolia, Aronia melanocarpa, Aronia prunifolia, přičemž druh melanocarpa (černoplodý) je nejvíce rozšířen.

Aronie pochází ze Severní Ameriky a východní Kanady, odkud se rozšířila prostřednictvím obchodu (v 19. století) do Ruska a celé Evropy. Dnes už se zase objevilo pár výrobků z černého jeřábu ( i tak nazýváme Aronii) jako například povidla, džem, želé, sůl a hlavně tato šťáva, kterou doporučují i lékaři. Jako okrasné keře se Arónie pěstuje ve více druzích, jako ovocná dřevina s léčivými účinky pěstujeme odrůdu Nero, a to jak keř Aronia melanocarpa, tak i ovocný stromek sladkoplodý černý jeřáb Aronie Nero. Aronie u nás zatím není příliš známá, když už, tak spíše jako okrasná rostlina v zahradách. Má ale i léčebné účinky , o nichž si dnes povíme.


A, B, C, antioxidantů, minerálů jako je železo nebo rutin. Odkud se k nám černá jeřabina dostala.

Původ aronie můžeme hledat na východě Severní Ameriky, kde ji pro její léčivé účinky používali k přípravě. Aronie cca bobulí, nejvhodnější doba na konzumaci je září. Aronie začne rašit brzy na jaře v měsíci březen a kvete v měsících duben až květen. Během roku Vás ohromí krásnými tmavě zelenými listy.


Na podzim se listy zbarví do oranžové až sytě červené barvy. Aronie je nenáročná rostlina na půdu a ošetřování. Deutschlands größter Preisvergleich - mehrfacher Testsieger mit TÜV-Zertifikat!


Aronie má další názvy – temnoplodec, nebo také černý jeřáb. Její plody ve tvaru bobulí mají nakyslou chuť, mohou být konzumovány v syrové formě, ale častěji se zpracovávají do džemů, sirupů, šťáv, i vína, do jogurtů, potravinářských barviv, atd. Aronie snižuje krevní tlak, tlumí bolest, zlepšuje metabolismus, je vhodná i pro diabetiky. Doporučuje se jako léčebný prostředek při ateroskleróze a zánětu žaludku.


Okrasný vzhled a léčivé účinky však nabízí i další druhy aronie , zejména temnoplodec planikolistý, lat. Má léčivé účinky zejmána při potížích s trávením i nepříjemných pocitech v žaludku, jako je nadýmání a plynatost. Omezuje příznaky nevolnosti a závratí.


Vykazuje protizánětlivé účinky , a doporučuje se např.

Pomáhá při prvních známkách nachlazení a uvolňuje ucpaný nos. Podporuje trávení, povzbuzuje žaludek a střeva. Divizna však má i jiné léčivé účinky. Velké čerstvé listy můžeme používat jako obklad při revmatických a svalových bolestech, na obtížně se hojící rány, na opuchliny a vředy , podobně jako devětsil. Povídá se, že na příklad pro Kelty to byl velmi posvátný strom.


Léčivé účinky černého jeřábu se využívaly už dávno v historii. V současné době se dostává znovu na výsluní. Jinak se ji taky říká černá jeřabina a název temnoplodec získala díky barvě svých plodů. Aronie – účinky na zdraví Aronie se řadí mezi opadavé keře , na první pohled je rozpoznatelná díky černým plodům, které obsahují velké množství vitamínů a tříslovin.


Aronie se vyskytuje v přírodě v Severní Americe , v Evropě se pěstuje od 17. Ingredience : l plodů aronie , g kyseliny citronové, kg cukru Postup : Plody aronie omyjeme pod tekoucí vodou a dáme do čtyřlitrové zavařovací sklenice. Je druh jeřábu, který plní nejen dekorativní funkci, ale má i léčivé účinky. Bylo totiž zjištěno, že léčivé účinky kurkumy se mnohonásobí společně s dalším kořením, hlavní roli ve společném užívání hraje pepř!


Plody arónie rostou v malých chocholících stejně jako jeřabiny, mají. Kurkuma je dobrá s baklažánem, fazolemi, vejci, čočkou, masem, drůbeží, rybami, s rýží, kořenovou zeleninou a dokonce i se špenátem. Nejvýznamnější účinky na lidské zdraví má druh Aronia melanocarpa.


Aronie – černý jeřáb, superpotravina, antioxidant, vysoký obsah vitaminu C, zpomaluje stárnutí, podporuje imunitu.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky