pátek 2. června 2017

Vachta trojlistá pěstování

Vachta trojlistá kvete v květnu až červnu dlouhým hustým pravidelným hroznem. Využití vachty Předmětem sběru je list, který se sbírá v době květu. U nás roste poměrně vzácně, můžeme jí někdy najít na místech s dostatkem vláhy, to znamená na rašeliništích, bažinatých loukách, březích rybníků a podobně. Její přirozené stanoviště již napovídá, že k pěstování vachty trojlisté na zahradě se hodí především okraje umělých rybníčků a jezírek. Popis a způsob pěstování vachty.


Plazivý oddenek je dlouhý, válcovitý a větvený.

Slovensky: vachta trojlistá. Emerzně: Možné pěstovat emerzně. Tato poléhavá rostlina tvoří plazivé oddenky, které se mohou snadno rozrůst po celé vodní nádrži.


Aby nedošlo k agresivnímu růstu, rostlinu vysazujeme. Vyhovují jí zbahnělé, často i vodou přeplavované, živinami chudé, spíše kyselé půdy. Neměla by se tedy ve volné přírodě trhat.


Jen pro připomenutí opakujeme, že vachta trojlistá roste na rašeliništích, slatinách, v mokrých příkopech a na březích rybníků. Nariadením EÚ je zakázané uvádzať na obale výrobku akékoľvek zdravotné účinky. Menyanthes ( Vachta ): popis, kultivary, návody na pěstování a množení a prodej.

Vodní rostliny v zahradním jezírku neplní jen funkci estetickou, ale i praktickou. Alpská květena v miniaturní zahrádce. Chcete mít na balkoně po celý rok malou zahrádku, na které každé oko spočine se zalíbením?


Vachta známá léčivá rostlina, která je dnes na svých přirozených stanovištích ohroženým druhem. Vhodná je na okraje jezírek nebo na velmi podmáčené. V kuchyni jsou aromatické listy aloisie mnohostranně.


Aloisie a její pěstování. Vyháňa z podzemku plaziaceho sa v bahne jednak dlhostopkaté, trojpočetné listy, jednak až dm vysoké stvoly, zakončené strapcom úhľadných ružovkastých kvetov. V přírodě se vachta rozmnožuje buď úlomky oddenků, které snadno zakořeňuji.


Jedná se o trvalku, která byla v minulosti využívána mnoha odlišnými způsoby, ale dnes je její výskyt natolik vzácný, že byla zařazena mezi rostliny chráněné zákonem. Bílé okvětní lístky se objevují od května do června. Listy mají zelenou barvu. Zelené listy na zimu opadávají před zimními měsíci. Rostlina vydrží teplotu do -°C.


Dorůstá do výšky — cm. Vyskytuje se hojně po celé Evropě. Můžeme jí najít tam, kde je dosti vláhy, na bažinatých loukách, ve vodních příkopech a na březích rybníků.


Vachta zlepšuje trávící funkce, zvyšuje sekreci trávicích šťáv, ovlivňuje střevní peristaltiku, příznivě působí na činnost jater a žlučníku, tlumí pocity nevolnosti spojené se zvracením, působí mírně projímavě a příznivě ovlivňuje krvetvorbu.

Můžeme ji umístit do jámy, vyložené nepropustnou polyetylenovou fólií a vyplněnou rašelinou. Pěstování : Vyžaduje kyselé prostředí s vysokou vlhkostí. Zajímavost : Pěstujeme ji nejen jako okrasnou rostlinu, ale i jako léčivou bylinu s hořkou chutí. Vachta se dá pěstovat v mělkých okrajích zahradních jezírek. Nejste přihlášen(a) atlas.


Můžeme se s ní setkat v podobě sušené bylinky, která se užívá samostatně, nebo se přidává do nejrůznějších sypaných směsí čajů, které léčí problémy se zažíváním. Menyanthes trifoliata, česky vachta trojlistá , lidově nazývaná i hořká jetel nebo trojlistník hořký. Do proudu se hodí lakušník vzplývavý , který má listy dvojího typu. Ploché, vzplývající na hladině, a nitkovité pod vodou.


Zahradní jezírko můžeme doplnit celou řadou zajímavých rostlin, které k životu potřebují právě takové podmínky, jaké jezírko vytváří.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky