Zdálo by se, že housenka je trochu moc velkým chovným zvířetem, ale mravenci ji společnými silami klidně přenesou na noc do mraveniště a ráno zase ven „na pastvu“. Akorát jsem se nedozvěděl, jak okřídlené (matky) mšice donutit, aby šly na strom pěšky a přilepily. Když se na jaře vylíhnou v mraveništi mšice, mravenci je zanesou na kořeny rostlin, aby tam mohly sát sladké šťávy. Mravenci na zahradě vlastně nijak neškodí.
Když mšice na rostlinách objevíme, je dobré co nejrychleji zakročit, dokážou totiž během poměrně krátké doby napáchat na květinách, keřích i stromech velké škody. Poradíme vám, jak na mšice bez chemie.
Při své činnosti vysají více cukru, než dokáží samy zpracovat. Proto vylučují sladkou lepkavou tekutinu zvanou medovice, kterou mají velmi rádi mravenci, včely a mouchy. Takže pokud máte na stromech v zahradě mravence, pak tam pravděpodobně parazitují mšice a je nutné rostlinu prohlédnout. Mšice preferují mladé listy a pupeny. Jedna mšice vyloučí denně asi mg šťávy, za příhodných podmínek však až mg.
Mimo mšice také mravenci chovají některé stejnokřídlé, např. Proto se mohou červci stát vážnými škůdci, když je chrání mravenci před přirozenými nepřáteli. Proto je mnoho druhů mšic považováno za škodlivé živočichy.
Nic ve zlém, ale když čtu už druhou vaši otázku na mšice , tak než vymyslíte nějaké eko bio, které by fungovalo, tak mšice sežerou zahradu nebo to.
Existují přímo mravenci, kteří si dokážou donést larvy až na rostliny do jejich horních pater, kde se mšice mohou skvěle živit. Setkat se lze také s mravenci, již zlikvidují mšicím křídla, aby se jim nepodařilo z konkrétního místa uniknout. Mospilan likviduje i jiný hmyz, nejen mšice.
Mýdlo zadusí pouze mšice , ostatní hmyz z toho snadno uteče. Když potkáte mravence lezoucí na strom či rostlinu, dobře si ji prohlédněte. Dobrý den, řeším problém se svou 3roky starou švestkou JoJo. Loni to byl krásný mladý stromek, s řádově květy a cca 8-sklizenými výbornými plody.
Nenechte se uchlácholit argumentem, že mravenci loví mšice , aby nakrmili své hladové masožravé larvy. Vždyť právě mravenci si chovají mšice kvůli jejich sladké šťávě. Potraviny raději uchovávejte v uzavíratelných obalech.
A pozor, mravenci se k nám často dostanou z květináčů za oknem, proto začněte u nich. Prostě do květináče nasypte, co nemají mravenci rádi a než z něj zmizí, neotvírejte okno. Některé druhy nosí mšice přímo do mraveniště, ale společné pro většinu druhů je, že mšice ochranují. Stavějí si dokonce příbytky v blízkosti rostlin, kde se mšice pasou, anebo mšice přenášejí na jiné rostliny.
Snažit se vyhubit všechny mravence na zahradě, třeba jen kvůli tomu, že se někteří usídlili v trávníku, je nerozumné – lepší je naučit se s nimi žít. Souhrnným termínem mšice je tedy kromě jednotlivých druhů mšic označován i jejich celý rod a nadčeleď. V okolí těchto bylinek se totiž usadí jen velmi výjimečně. Přebytečný sladký nektar pak vylučují z těla ven ve formě lepkavé medovice.
Medovice láká mravence, neboť tvoří jejich jídelníčku.
Například mšice chrání před predátory a přenáší je na místa, kde mají mšice dostatek potravy. Potom se zahrádkáři čertí, že mají napadenou úrodu – jako prevenci používají různé lepy, kterými natírají ovocné stromy, aby mravenci nemohli mšice a další škůdce dopravit do cíle. Je to významný škůdce okrasných rostlin a zeleniny.
Pokud se chcete vyvarovat poškození. Pojďte se v největším fóru podělit o vaše zkušenosti s.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.