K jejich největším přednostem patří, že nemají tuhá vlákna, takže je před konzumací nemusíme nijak zdlouhavě upravovat. Které fazole jsou ty pravé? Keříčkové fazole se nepnou, a tak na rozdíl od těch tyčkových nevyžadují oporu. To je otázka, na kterou si každý pěstitel musí odpovědět sám.
Záleží totiž nejen na tom, jaké podmínky k pěstování máme (prostor, poloha, klima), ale také na tom, co chceme vypěstovat (zrna, lusky nebo obojí). Fazole keříčkové jsou jednoleté rostliny, které nemají velké nároky na pěstování.
Potřebují propustnější půdu a mohou se vysévat do řádků i do hnízd. Více o pěstování, výsevu , růstu, hnojení, sklizni a zpracování na mém videu. Pozdější výsev nemá smysl, fazolky by pravděpodobně nedorostly.
Pnoucí fazole vyséváme pouze jednou. Vzcházení fazolí urychlíme, když semena den před výsevem namočíme do vody. Chystáte-li se na pěstování keříčkových fazolí, pak určitě zhlédněte následující video od eChaluparka. Vám přináší podrobné informace, jak na to.
Dozvíte se, kdy fazole vysít, jak je zalévat, jak o ně pečovat a jak je zpracovat.
Fazole se dělí na dvě základní skupiny: keříčkové , které můžete pěstovat kdekoliv a jsou méně náročné. Pak jsou tu plazivé neboli popínavé. Ty většinou bývají náchylnější na vlivy počasí. Na druhou stranu je můžete pěstovat i na balkóně, kde je necháte proplétat dřevěnou konstrukcí u zdi. V období květu to vypadá úžasně.
Fazole velké bílé - máslové a fazole velké barevné - švábka jsou obě pnoucí. Na pěstování je jednodušší fazole velká bílá. Snese větší výkyvy počasí a zpravidla má větší výnos (dle našich zkušeností, nemusí být pravdou).
Popínavé druhy sejeme na vzdálenost - cm. Pak je stačí zalévat jenom jednou týdně, ale zato vydatně. Půdu kolem nich byste měli pravidelně kypřit a také dbát na odstraňování plevele, jelikož ten zatěžuje půdu a vyčerpává z ní živiny. Optimální stanoviště je slunné místo, středně těžká až lehčí půda, která je dostatečně zásobená humusem a vláhou.
Fazole jsou na pěstování poměrné náročné a ke zdárnému růstu potřebují příznivé podmínky. Semena se vysazují přímo na stanoviště, a to nejdříve v druhé polovině května a nejpozději do konce června. Fazole zahradní jsou určeny pro pěstování zelených lusků a fazole polní na semena.
Vzhledem ke kratší vegetační době nejsou tolik náchylné na choroby a škůdce. Zaberou však na zahradě více místa. Pokud chceme mít po celé léto čerstvé fazolky, musíme fazolky opakovaně vysévat asi ve třítýdenních intervalech.
Keříčkové odrůdy nepotřebují žádnou oporu, jejich pěstování je jednodušší a pěstují se také nejčastěji. Jsou velmi rané a výnosné, ale přestávají dříve plodit. Hnojení fazolí Protože fazole patří mezi bobovité rostliny, které jsou schopny vázat dusík ze vzduchu, je zvláště potřeba dusíku nízká. Pěstování keříčkové fazole není složité, tak to zkuste taky! Tyčkové fazole vyséváme do hníz pokud možno přímo k připraveným konstrukcím z tyčí, ovšem do většího sponu nejlépe x 1cm.
Jak pěstovat keříčkové fazole Rozhodli jste se letos zkusit kromě běžnějších tyčkových fazolí zasadit jejich nepopínavé příbuzné, fazole keříčkové ? Velkým pozitivem je to, že nemají tuhá vlákna, tudíž očekávejte rychlejší přípravu ke konzumaci. Tady vždy záleží na odrůdě a způsobu pěstování. Je možné vysévat i do hnízd po cca rostlinách. Jejich nepopínavé příbuzné, fazole keříčkové ,. Nároky na její pěstování jsou stejné jako u fazolu pnoucího.
Lusky jsou dlouhé okolo dvaceti centimetrů, ale jejich nevýhodou při kuchyňském použití je tuhá. Všechny fazole které prodáváme je možné sázet. Jestli chcete fazole zachovat do dalšího roku, celé rostliny odřízněte těsně u země.
Existují tyčkové nebo keříčkové odrůdy rajčat, na nichž vyrostou plody červené, žluté, oranžové, růžové i bílé. A tady je na pěstování rajčat návod.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.