Hrušeň obecně snáší řez velmi dobře. Hrušně rostou strmějí vzhůru, proto je vhodné je vyvazovat hned v začátku, a nastavit si tak „lepší základní“ tvar koruny. Korunu mají přirozeně řidší, světlejší a plodonosný obrost vydrží dlouho. Při prořezávání hrušní s pyramidální korunou by měly být odstraněny křížící se nebo poškozené větve, zkráceny ty, které jsou příliš dlouhé, a snížen terminál, aby bylo zabráněno stromu aby se stal příliš vysokým. Jakmile však pochopíte základní principy, nebudete se jí muset tolik obávat.
Zvláště v prvních letech po výsadbě je tvarování koruny důležité.
Zimní řez: provádí se v lednu až v dubnu. Hrušně nerostou příliš hustě, a tak řez v průběhu let bude snadnější než u jabloní. Rozlišuje se řez zimní a letní.
Toto období je u jabloní a hrušní vhodné pro tzv. Ten pomáhá k vytvoření rovnováhy mezi růstem a plodností stromů. V prvních 3-letech po výsadbě uplatňujeme tento řez jen minimálně.
Wörterbuch der deutschen Sprache. Dobrý den, ráda bych se naučila prořezávat hrušeň (i jabloň, meruňku a švestku), leč nevím jak, aby na nich ještě někdy něco vyrostlo:).
Dobrý den, prosím o radu, zda u takto rostlých hrušní zasazených na podzim zvolit první jarní řez klasicky na terminál plus 3-kosterní větve, nebo k. Zásady řezu ovocných stromů, druhy větví a výhonů, nástroje, řez při výsadbě a výchovný řez , udržovací řez , prosvětlení, ošetření ran. U ovocných stromů se běžně provádí předjarní řez. U starších stromů je lepší provést řez až za vegetace. Omezí růst takzvaných vlků, podpoří tvorbu poupat a bohatší. Pojďte se s ním tedy seznámit.
Odstranění vrcholků nebo zaštípnutí mladých letorostů jabloní a hrušní na kordonech a ovocných stěnách posílí krátký plodný obrost. Letní řez jabloní a hrušní - řez na patku Řez na patku je účinný avšak málo využívaný způsob podpory tvorby plodonosného obrostu. Letorosty, které dosáhly délky přibližně 30-ti centimetrů , zkrátíme je na délku až centimetrů. Tento řez je pro strom nejhorší a na rozdíl od pahýlu ho nelze dodatečně opravit. Takto pojatý výchovný řez omezujeme u jabloní nebo hrušní na zakrsle rostoucích podnožích na dobu dvou až tří let, u jiných druhů nebo v případě vzrůstnějších podnoží jádrovin na tři až pět let.
Platí zásada, že čím stromky silněji (pravidelně) rostou, tím méně je řežeme a naopak. Tvarovací řez speciálních stromových tvarů, jako jsou zákrsky, palmety, vřetena, nebo ovocné stěny, se dělá v červenci. Je ale lepší nechat nechat si techniku řezu ukázat od zkušeného ovocnáře , aby stromky nebyly neodborným řezem poškozeny - mohlo by dojít ke zbytečnému zahuštění korunek , nebo k oddálení plodnosti. Pokud řez neděláme a letorosty silně zkrátíme teprve v zimním období, bude na dřevinách jen málo květů, nebo žádné. Tento řez však nemá žádný význam u vřeten a silně rostoucích jádrovin plodících tzv.
Bez pravidelného udržovacího řezu stromy během několika let zestárnou, tzv.
Proto je vhodné koncem července až začátkem srpna udělat letní řez. V období plodnosti pak strom potřebuje pravidelný udržovací řez , kterým se jeho koruna prosvětlí, případně ho zbavíte nemocných větví, výhonů či. Zmíněná rzivost hrušní je kromě počasí podmíněna i blízkostí výskytu jalovce, včetně jeho kultivarů, nyní s oblibou pěstovaných na skalkách, v. Hluboký řez do starého dřeva není to nejlepší, okrasná funkce dřeviny vzala za své. V současné době nejsou registrovány žádné přípravky na rzivost u hrušně. Používáme přípravky na strupovitost jádrovin, jejichž vedlejším účinkem je tlumit rzivost.
Tyto přípravky řadíme do sledu ošetření před květem a krátce po odkvětu hrušní. Její vzdálenost od hrušní by měla být nejméně 1až 5m. Rozhodující pro infekci rzí hrušňovou je kromě povětrnostních podmínek i převládající směr větru. Rez hrušňová je houbová choroba hrušní je způsobena houbou Gymnosporangium sabinae.
Jedná se o dvoubytnou (heteroecická) rez. Choroba má v cyklu hostitele a mezihostitele.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.