Plody se konzumují čerstvé, sušené, ve šťávách, likérech, zavařeninách, čajích, užívají se do jídel i jako náhrada za brusinky. Dorůstá do výšky až 20m. Odrůda červeného jeřábu. Jeřáb moravský sladkoplodý. Plody jsou oválné, červenooranžového zbarvení s vysokým obsahem vitamínů.
Chuť je sladce navinulá, mír.
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s našim používáním souborů cookies. Roste i ve vysokorských oblastech. Petra Nachtmanová Zdraví prospěšné jeřabiny vás mohou chuťově mile překvapit, pokud si je dobře připravíte.
Má spoustu lidových názvů: jeřáb ptačí, jeřábek, jeřabina, korálek a další. Je to strom nejen krásný, ale také užitečný. Plodnost je středně brzká, pravidelná a velká.
Obsahuje však mnohem více vitamínu C než citron, například se tím vyznačují i šípky nebo rakytník.
JEŘÁB MORAVSKÝ SLADKOPLODÝ - (pod. jeř.ptačí) stromek v květináči, výška cca 2m (sazenice jeřábu) Červený jeřáb, původem ze šumperska, nenáročný, jeho bobule, ze kterých se dělají například šťávy, obsahují vysoce stabilní obsah vitamínu C, dokonce více než citrusy. Moravský sladkoplodý je samosprašná odrůda červeného jeřábu vyšlechtěná v ČR. Popsáno však bylo celkem na 15 někdy uváděno až 2taxonů. Zahradnictví, zahradní centrum.
Výroba a prodej - ovocné stromky a keře, jablonì, hrušky, třešnì, slivonì, broskvonì, meruňky, angrešt a rybíz. Růst je bujný, dřeviny vytváří široce pyramidální koruny. Jednotlivé malvičky jsou oválné, červenooranžové barvy se středně pevnou slupkou.
Dužnina je žlutooranžová, sladce navinulá až mírně trpká. K činnosti občanského sdružení se již hlásí mnoho obcí, jednotlivců i organizací, které pomáhají mapovat výskyt původních stromů a provádějí výsadbu nově vypěstovaných roubovanců. Je tedy naděje, že moravský sladkoplodý jeřáb bude v jesenické krajině opět doma. Dá se pěstovat i ve vyšších. Je to velmi odolná odrůda, vhodná i do vyšších poloh.
Neklamným znamením, že se blíží podzim, jsou mimo jiné i krásně zbarvené plody různých planě rostoucích stromů a keřů. Tato sladkoplodá varieta jeřábu vznikla u nás v 19. Plody lze použít klasicky sušené nebo do šťáv, čajů, džemů, ale třeba také do jídel jako náhrada za brusinky.
Sorbus aucuparia, roubovanec, prostkoř. Poznáte ho podle toho, že nemá pilovité listy po celém obvodu, ale spodní třetina listu má hladký okraj.
Aronie se většinou roubuje na obyč. Pokud se roub vylomí, nebo neodstraníte podrost a roub zdechne, vypadá to takto. Vznikl výběrem z formy moravského jeřábu. I v dobrých podmínkách je jeřáb dřevina s relativně kratší životností. Spon výsadby (vzdálenost stromů jeden od druhého) min.
Nabízím semena JEŘÁB sladkoplodý moravský , velkoplodý. Stačilo pak méně než 2let a tento vítaný ovocný druh našel „domovské právo“ v mnoha zejména severněji položených zemích světa, kde bez obtíží prospívá.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.