pátek 20. července 2018

Javor japonsky

Javor patrí medzi obľúbené listnaté okrasné dreviny. Je šľachtený na množstvo kultivarov. Nachádza uplatnenie v okrasných záhradách. Niektoré druhy týchto okrasných drevín majú krásne sfarbenie listov, kvetov a borky.


Zástupcom týchto okrasných drevín je javor dlaňolistý, javor palmový a javor japonský. Nádherný japonský javor s oranžovo-zeleno-žltými listami, ktoré sa na jeseň sfarbujú do červena.

Japonské javory do Vaší podzimní zahrady vnesou krásu a barevnost. Pěstování se bát nemusíte a pokud nemáte rozlehlou zahradu, postačí Vám i terasa. Jeho nenápadné květy pučí zároveň s listy, plody v podobě nažek následně visí v párech.


Javor japonský má listy menší, okrouhlejší a méně vykrojené. Listy jsou žlutozelené, a to po celou dobu vegetační sezóny. Nejvíce dekorativní je javor japonský na podzim, kdy se jeho listy zbarvují nejdřív do žlutooranžova a nakonec až dočervena. Dôležité je vytvoriť im čo najvhodnejšie podmienky. S príchodom chladnejších jesenných.


Tyto keřovitě rostoucí stromy dosahují v našich podmínkách maximálně metrů, javor japonský je většinou nižší.

Na podzim se javoru dlanitolistému barví listy do oranžova až červena a javoru japonskému až do karmínově červené. V kompozici s tmavými dřevinami vynikne pestrost jejich podzimního zbarvení, která navodí příjemnou atmosféru celého místa. Japonský javor je pěstiteli velice oblíbenou okrasnou dřevinou. Tento krásný strom imponuje svým listím měnícím barvy.


Pěstování japonského javoru není nikterak složité, vybrat si můžete z několika stovek různých kultivarů. Měnící se barvou olistění v průběhu roku vám na balkoně či lodžii zajistí příjemnou atmosféru. Tento japonský javor patří mezi pomalu rostoucí kultivary, a proto bývá i velmi často používán pro tvorbu bonsají. Nese laločné poměrně hluboko dělené laloky s výrazně pilovitými okraji.


Jednotlivé laloky mají soudečkovitý tvar. Krásný japonský javor vhodný na slunné stanoviště s hustými, hluboce vykrajovanými listy, tvořící hřibovitý převislý tvar. Pôda by mala byť dobre priepustná a bohatá na živiny.


Zpravidla jde o nižší stromky. Javor dlanitolistý rozhodně nevysazujeme na zahradě do míst, kde je nejmrazivější mikroklima. Menší kultivary je možné zasadit do nádoby, kterou pak na zimu obalíme drceným polystyrenem, nebo jinou izolací a stromek přemístíme do skleníku.


Tento druh javoru nesnáší vápenitou půdu, která by jej umořila, ale dobře se mu daří v mírně kyselé půdě odlehčené pískem, případně kokosovými vlákny. Zemina by měla být neustále vlhká, ale ne příliš mokrá. Javory japonské sú v porovnaní s javorom dlaňolistým odolnejšie a tiež vzrastenejšie, rastú viac do šírky aj výšky.


Acer japonicum Vitifolium. Hodia sa do stredne veľkých a väčších záhrad.

V dospelosti na stanovišti s ideálnymi podmienkami dorastajú do výšky asi m. Tyto středně velké stromy si můžeme vysadit v barvě listí od jasně zelené po temně červenou, a každý takový exemplář bude zcela nepřehlédnutelný. Javory s dekorativním listem jsou vyhledávanými solitéry. Vnášejí do zahrad nezvyklou barevnost a pohledový akcent.


Ptejte se odborníků a uživatelů na zkušenosti a rady související se zahradou a pěstováním nejen rostlin.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky