pátek 20. října 2017

Pěstování libečku

Die Wegbereiter für kluges Online-Shopping - jeder Kauf eine gute Entscheidung! Sicher durch den Winter. Můžete ho ale pěstovat i doma v květináči, který postavíte na teplé a světlé místo v domě, ideálně na okenní parapet. Vyžaduje však větší péči.


Rostlina vyžaduje hlubokou, dobrou, propustnou půdu s dostatkem živin a dostatečnou vlhkost.

Množíme ho dělením starých trsů postranními výhonky oddenku, semenem nebo z předpěstovaných sazenic. Semena libečku se mohou sázet na podzim nejprve na pařeniště, kde vám do jara vyrostou malé rostlinky, které pak na jaře přesadíte na trvalé stanoviště. Semínka libečku je však možné v březnu vysévat i přímo na trvalé stanoviště. V takovém případě je však nutné rostlinky následně protřiďovat.


Půda pro výsadbu libečku postačí běžná zahradní (v těžkých, mokrých půdách roste slabě), hluboká humózní s dostatkem živin podpoří růst. Pokud nejsou dlouhotrvající sucha, není třeba libeček ani zalévat. Stanoviště snáší jak slunné, tak i polostinné, jen zcela zastíněná místa vhodný nejsou.

Dobře roste na hlubokých půdách se spodní vláhou. Potřebuje kyprou půdu, humózní s velkým obsahem živin. Aby nám dobře rostl, vybereme mu vhodné stanoviště: slunce nebo polostín , kde nám dobře poroste několik let. Vzhledem k mohutnosti téhle trvalky – může vyrůst až do výšky dvou metrů – potřebuje dostatečný prostor. Slunné polohy mu nevyhovují, snáší spíše polostín.


Méně náročný je pěstovaný na list, pak se mu daří v každé zahradě. Pro pěstování v zahrádce bohatě postačí jedna rostlina. Většinou nám ale postačí jedna až dvě rostliny pro celou domácnost, proto si raději koupíme sazeničku. Můžete si sice zakoupit semínka a trpělivě čekat, až vám vzejdou, ale mnohem rychleji se úrody lákavě voňavých a neuvěřitelně chutných lístků dočkáte, pokud sáhnete po variantě vysazení kořenových puků. Jestliže máte zahrádku, najděte pro libeček místo na záhonu.


Libečku se – ne nadarmo – přezdívá jako „zelené maggi“. Intenzivně voní i první vyrašené jarní lístky a rozhodně je nezaměníte s jinou rostlinou. Dost možná i proto, že tato trvalka může dosáhnout úctyhodné výšky kolem m. Je to rostlina, kterou zužitkujete celou. Od listů, přes semena až po kořeny, které jsou nejúčinnější.


Je to nenáročná bylinka, které postačí půda bohatá na živiny, pravidelné zalévání a samozřejmě vhodné místo.

Jak na pěstování melounů. Lze jej vysít nebo vysadit mladé sazeničky či kořenové puky (dělení kořenů rostlině nevadí). Odrazuje je asi jeho pronikavá vůně.


Larvy lalokonosce libečkového: V kořenech však mohou žít larvy. Výsev libečku provádíme na podzim či na jaře (v březnu). Na podzim jej vyséváme do pařeniště, z kterého na jaře přemisťujeme mladé rostlinky na konečné stanoviště. Jarní výsev provádíme rovnou na trvalé stanoviště. Poté, co se rostlinky na místě rozrostou, je nutné je občas protřídit.


Klíčení trvá - dní, semínka přikryjeme. Jako každá bylinka, má i on léčivé účinky. Tradice pěstování libečku v Evropě sahá hluboko do minulosti.


Libeček ovšem není jen oblíbeným kořením. Jeho chuť je výrazná a léčivé účinky téměř zázračné. Pokud použijete umělé teplo, nepřekračujte teplotu °C.


Při pěstování doma, je možné listy sbírat i přes zimu, což určitě oceníte.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky