pondělí 3. dubna 2017

Keříčkové fazole

Keříčkové fazole se nepnou, a tak na rozdíl od těch tyčkových nevyžadují oporu. K jejich největším přednostem patří, že nemají tuhá vlákna, takže je před konzumací nemusíme nijak zdlouhavě upravovat. Fazole keříčkové jsou jednoleté rostliny, které nemají velké nároky na pěstování. Potřebují propustnější půdu a mohou se vysévat do řádků i do hnízd.


Více o pěstování, výsevu , růstu, hnojení, sklizni a zpracování na mém videu.

Existují celkem dva druhy fazolí, které můžete na své zahradě pěstovat: keříčkové a pnoucí fazole. Základní rozdíl mezi těmito dvěma druhy je ve. Dozvíte se, kdy fazole vysít, jak je zalévat, jak o ně pečovat a jak je zpracovat. Jak pěstovat fazole keříčkové ze semen.


Odběr novinek – e-Kuchařka na Váš mail. Pro bezplatný odběr novinek a pravidelný týdenní z. Fazole vyséváme až když teplota půdy neklesá pod 10°C a půda je dostatečně zásobena vláhou. Staří zahradníci k určení vhodného času pro výsev nepotřebovali ani teploměr.

Na cílové stanovistě fazole vyséváme po 15. Tyčkové fazole sejte po 3-semenech do hloubky 4-6cm do sponu 100x30cm. Pro rostlinky je nutné připravit oporu buď z drátěné konstrukce nebo pomocí tyčí.


Pozdější výsev nemá smysl, fazolky by pravděpodobně nedorostly. Vzcházení fazolí urychlíme, když semena den před výsevem namočíme do vody. Fazole obsahují velké množství bílkovin, dále sacharidů a vlákniny. Využívají se při speciálních dietách při cukrovce, neboť snižují hladinu cukru v krvi. Oceníte je jako zdravou zeleninu i díky jejich vysokému obsahu vitamínů.


Je možné vysévat i do hnízd po cca rostlinách. Hnízda umístíme alespoň. Pak je stačí zalévat jenom jednou týdně, ale zato vydatně. Půdu kolem nich byste měli pravidelně kypřit a také dbát na odstraňování plevele, jelikož ten zatěžuje půdu a vyčerpává z ní živiny.


Půdu v okolí fazolí kultivujeme pouze na počátku kvetení, pozdější zásah by zapříčinil opadávání květů a negativně se podepsal na celkovém stavu fazolí. Nedozrálé plody fazolí – lusky, které konzumujeme. Fazol Maxi je oblíbená odrůda, která tvoří bezvláknité lusky zelené barvy a hnědá semena.


Lusk je dlouhý - cm.

Jestli chcete fazole zachovat do dalšího roku, celé rostliny odřízněte těsně u země. Popínavé druhy sejeme na vzdálenost - cm. Nevhodné jsou těžké, zamokřené půdy a stinná místa.


Nenajdete mnoho rostlin, které jsou tak variabilní jako fazole. Jsou mezi nimi typy keříčkové i pnoucí, fazole na suchá zrna i na zelené lusky. Okrasné, keříčkové i pnoucí fazole Fazole (Phaseolus) je rod rostlin z čeledi bobovitých, do Evropy ho dovezli kolonizátoři z tropické Ameriky v 16. Pnoucí a posléze i keříčkové zahradní odrůdy byly postupně vyšlechtěny z původní popínavé rostliny fazolu obecného.


Zobrazit „Markušovce“ – keříčková, ze slovenské vsi Markušovce, semeno černobíl. Fazole bývají napadány i dalšími houbovými nebo bakteriálními infekcemi, jako jsou plíseň šedá, hnědá skvrnitost listů, bakteriální skvrnitost, rez fazolová a jiné. Výhoda je, že se nemusí vyvazovat a mají vždy obrovskou.


Existují i keříčkové fazole , které se však sklízejí najednou. Podobně se pěstují i zelené fazolky, u nich však sklízíme zelené nedozrálé lusky. Poznáme je od ostatních fazolí tak, že jsou užší.


Fazole n epotřebuje změnu půdy a záhonu (čili střídání plodin), můžeme je tedy pod stromy mít každý rok. Prospívá jim saturejka, dobře se jim daří ve společnosti šalvěje, její vůně odpuzuje černé mšice a zároveň podporuje bujný růst fazolí.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky