čtvrtek 1. února 2018

Plíseň na rajčatech

Původci přezimovávájí v napadených částech, proto bychom měli myslet na to, že nejzákladnějším opatřením proti plísním na rajčatech je pěstovat rajčata co nejdále od místa, kde jsme je měli v předchozích nejméně dvou letech. Prvního příznaku, kterého si všimneme, jsou. Bohužel, velmi často rajčata napadá plíseň bramborová. Dát si skvělé rajče přímo ze zahrady je naprosto skvělé a spousta lidí si může těchto vynikajících plodů plných vitamínů užívat na vlastní zahrádce.


Na všech nadzemních částech vznikají nejprve šedozelené vodnaté skvrny, které se rychle rozrůstají a postupně hnědnou. Na listech jsou nejčastěji.

Najdeme je prakticky na každé zahrádce. Když si utrhnete přímo z keříku skvělé sladké rajče. Zdrojem plísně rajčat bývá nejčastěji plíseň bramborová, která se na rajčata velmi snadno přenáší. Jak ji poznáme a co dělat?


Plíseň bramborová na rajčatech. Obdobně jako u brambor vznikají na listech neohraničené vodnaté, později hnědé skvrny, které se rychle šíří. Příznaky plísně bramborové na rajčatech jsou často zaměňovány se septoriovou skvrnitostí rajčete (Septoria lycopersici) nebo s alternáriovou skvrnitostí.


Na těchto fotografiích se můžete podívat, jak vypadají rajčata po napadení sviluškami: svilušky na rajčatech foto.

Zelenost rajčat Objevíte-li na plodech rajčat tvrdé zelené nebo žluté skvrny, objevující se často poblíž stonku a tvořící jakýsi prstenec, pak obvykle nejde o chorobu v pravém slova smyslu. Mezi ty viditelné příznaky. This feature is not available right now. Ortiva 1ml Ortiva - fungicid ve formě suspenzního koncentrátu k ochraně borovice v lesních a okrasných školkách, chmele, okrasných rostlin a zeleniny.


Ty se pak, bohužel, rychle rozšiřují. Největším strašákem těchto plodin, zejména při dozrávání, je plíseň bramborová (Phytophthora infestans) na rajčatech nebo septoriová skvrnitost rajčete (Septoria lycopersici) a plíseň okurková na okurkách. Charakteristika choroby. Provedeme po sobě následující postřiky v intervelech cca 14ti dnů.


Během léta pak používáme kontaktní postřiky zejména po dešti. Plísně na rajčatech patří mezi houbové choroby. Původců těchto onemocnění je několik druhů, mezi nejrozšířenější patří například plíseň. Pomoci může i dostatek slunečního svitu, pokud nebudou listy a plody vlhké, nebude se plíseň na rajčatech šířit. Hrozí – li větší množství srážek a časté střídání teplot, je nutné provádět preventivní ošetření rostlin chemickým postřikem, většinou již začátkem června a poté opakovaně dále.


Jedná se pravděpodobně o plíseň rajčatovou. Při napadení plísní jsou dobré fungicidy Kuprikol nebo Novozir MN 80. Choroby rajčat – černé skvrny na.


Sice bramborová, ale na rajčatech si také ráda smlsne.

Ochrana je možná sběrem a likvidací dospělců, larev a listů s vajíčky, dobře působí například přípravek Spintor, který je přírodním insekticidem. Sousedé se chodili dívat, jaká mám krásná rajčata. Stříkala jsem je cuprikolem začátkem června, ale náhle listy zkroucené, některé plody zčernalé.


Letos jsem poprvé zasadila na zahradě rajčata a napadla mi je plíseň , vypadají jak popálené, jsou na nich hnědé fleky a některé. Při nestálém a vlhkém počasí se na rostlinách rajčat a okurek rychle tvoří plíseň. Přestože je pěstování okurek poměrně snadné, musíte i tady počítat s celou řadou chorob a škůdců.


Pozor si dejte hlavně na plíseň okurkovou. Na nadzemních částech se nejprve objeví šedozelené vodnaté skvrny, které se rychle rozrůstají a postupně hnědnou. Jako každoročně se na konci sezonu objevuje na zahrádkách malých pěstitelů plíseň na rajčatech.


Rajčatový záhon napadla plíseň. Pro ty, kdo pěstují rajčata bez chemie je to prakticky. Za vlhkého počasí se na spodní straně napadeného listu může objevit bílý povlak. Zasadili jste si na záhonek nebo do velkých květníků rajčata, a nyní sledujete, jak rostou? Jestliže se pěstování nedaří, někde děláte chybu.


Je na ně smutný pohled a úrodu dají špatnou, nebo dokonce žádnou, protože to nestihnou. Prevence a časná léčba je velmi důležitá. Nejvážnější chorobou rajčat je plíseň rajčete ( Phytophthora infestans ). Dá se proto předpokládat, že pokud vaše rostlinky zastihne dlouhodobý déšť, plíseň se na nich vyvine s větší pravděpodobností.


Dále je vhodné zabránit tomu, aby spodní listy přiléhaly k půdě.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky