Severní Ameriky, se na podzim. Jedna z nějpěstovanějších odrůd na ovoce v Kanadě. Plody jsou sladké, průměru asi mm. Odrůda velmi bohatě plodí. Kvete v květnu a je samosprašný.
Několikaletý strom poskytne osm až dvanáct kilogramů úrody. Lze je jíst syrové, nebo z nich připravit výborné šťávy, džemy, likéry i vína. Je jedním ze čtyř nepůvodních druhů rodu muchovník , které se v české přírodě vyskytují a je považován za příležitostný neofyt. Amelanchier alnifolia - muchovník olšolistý.
Tyto druhy mají význam spíše okrasný. Vhodná je vláha během suchého období, ale snášejí dobře i sucho. Vyhovuje mu plně běžná zahradní zemina.
Rostliny vysazujte v odstupu metrů, pokud je chcete použít na živý plot, tak odstup je metr.
Listy sa na jeseň sfarbujú červenooranžová. Hodí se i do menších zahra dá se pěstovat i na balkóně. Plodí bohatě velmi chutné plody, vzhledem i chutí se podobají borůvkám. Dorůstá výšky kolem metrů a šířky metru. Tmavé plody jsou modrofialové barvy.
Vhodný keř na slunce i do mírného polostínu. Hodně druhů muchovníku se nachází také v Evropě a na severu Asie. Lze udržet občasným řezem ve výšce asi m. Obelisk má plody velmi chutné a velké.
Jeho listí je podobné olši, je hladké a oválné. Jejich plody mají chuť podobnou borůvkám a jedlým jeřabinám. Muchovník olšolistý ’Thiessen’ – odroda vyšľachtená v (USA).
Dají se trhat do pusy přímo. Je samosprašná, velmi mrazuodolná. Sloupovitě rostoucí muchovník silně dekorativního vzhledu.
Plod má muchovník modrý, až tmavě modrý, podobný lesní borůvce. Prospívá mu pravidelná závlaha, výživa a zmlazovací řez.
Tak kdo má potom pravdu. Saskatoon je původním kanadským druhem muchovníku, který se pěstuje zejména pro své vynikající, jedlé a zdravé plody. Jsou temně purpurově červené až modrofialové, podobné borůvkám a dozrávají od poloviny č. Velkoplodý, samosprašný muchovník s modro-černými plody, které tvarem a chutí připomínají borůvky.
Hodně spíše okrasných druhů muchovníku se nachází také v Evropě a na severu Asie. Tato dřevina, původem ze severní Ameriky, je velmi oblíbená také proto, že se takříkajíc „pěstuje sama“. Je plně mrazuvzdorný, odolný vůči suchu.
Je to keř dorůstající až m. Bílé květy jsou samosprašné a vykvétají v květnu. Není náročný na půdu a roste i. V našich podmínkách roste velice dobře, bohatě plodí. Keře se dají využít i jako živý plot. Na jaře vám nádherně bíle kvete, koncem června plodí a na podzim se listy barví do červena. Zatím mně plodil jen muchovník Lamarcki.
A popravdě, nic lepšího jsme dlouho nejedli, děti se po něm mohli doslova utloct.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.