Je jediným druhem z této čeledi zemědělsky Je jediným druhem z této čeledi zemědělsky využívaným, mezi ostatními kulturními rostlinami nemá ani žádný příbuzný druh, není napadána žádnými chorobami ani škůdci. Všude se píše, jak je svazenka skvělá pro včály. A včera mi soused včelař povídá, že to není vůbec pravda, že jak je chlupatá, tak včela nedosáhne na ten nektar. Taky jsem si všiml, že na mém políčku svazenky jsou povětšinou motýli a čmeláci. Včely dají přednost vojtěšce a heřmánku.
Skýtá více živinného humusu než vytrvalého a procesy tlení reziduí u ní probíhají rychleji než u ostatních rostlin na zelené hnojení.
Typický je pro ni hustý kořenový systém. Vzhledem k tomu, že svazenka není náročná na výsev , je možné ji pěstovat na poli, na záhonech či v okrasných zahradách. Pro prodloužení doby kvetení se doporučuje vysévat semena ve třítýdenních intervalech. Vegetační doba - dnů.
Velmi dobře vzchází také za sušších podmínek. Mladé rostlinky většinou nepřežijí zimu (nezapleveluje půdu). Kvete od května do září.
Doporučené výsevky u všech plodin jsou pouze orientační.
Zázračná svazenka Pro obohacení půdy, na které chceme pěstovat košťáloviny, je vhodný výsev svazenky vratičolisté ( Phacelia tanacetifolia ). Její obrovskou výhodou je skutečnost, že není příbuzná s žádnou z tuzemských kulturních rostlin. Zelenou hmotu posečeme v době květu, kdy je její obsah nejhodnotnější. Vikvovité rostliny v této době poutají nejvíce dusíku, brutnák, svazenka , pohanka.
Její píce je pouze průměrná, při zavadání mírně hořkne a musí se sklízet ještě před květem, pak lodyhy dřevnatí. První je svazenka , která má obzvlášť bohatý kořenový systém, nepřenáší žádné choroby potenciálně škodlivé pro běžné plodiny, roste rychle a. Loni jsem vysel svazenku v druhé polovině června a lezla asi tři týdny(paradoxně bylo sucho),první květy se objevily až na začátku září. Svazenka má poměrně krátkou vegetační dobu. Květy svazenky produkují velké množství nektaru , který obsahuje nejméně cukru. Další možnost pěstování svazenky je její pěstování na semeno.
Rostlina je pěstována jako medonosná pro včely. Výnos medu na hektar je 2– 4kg. V případě většího množství semen, nás kontaktujte. Takže na semeno čekat nebudu. Její levandulovo- modře zbarvené květy jsou i hezkým zpestřením zahrádky.
Krmná plodina, kterou lze zkrmovat v čerstvém nebo usušeném stavu. Množí se semeny, která se vysévají přímo na venkovní stanoviště v dubnu, pokud chcete prodloužit dobu kvetení, vysévejte ji postupně od dubna až do června.
Výsev se provádí brzy na jaře nebo v létě do poloviny srpna. Druh pochází ze Severní Ameriky. Ve střední Evropě zplaňuje, ale nepřezimuje.
Po odkvetení se zaorává a používá se jako tzv. Silentina Ředkev olejnou lze využít při biologické formě ochrany proti nádorovitosti košťálovin. Jako zelené hnojení je výhodnější použít směsi, než jednodruhový výsev. Snáší lehké půdy a sušší plochy. SVAZENKA VRATIČOLISTÁ PROFA.
Zástupce v ČR: OSEVA, UNI, a. Profa je středně raná diploidní odrůda s vyšším výnosem. Je zbarvena do levandulově fialové barvy. Je nenáročná na pěstování, vhodná na zelené hnojení, díky bohatému kořenovému systému zlepšuje půdní strukturu.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.