Nejčastější choroby a škůdci švestek Kateřina Řehořová 15. Mezi nejčastější choroby a škůdce švestek můžeme zařadit puchrovitost švestek, šarku, pseudošarku, moniliovou hnilobu plodů, červenou skvrnitost listů a také obaleče švestkového. Typickým problémem švestek je červivost, která je obvykle způsobena obalečem švestkovým, respektive jeho larvami. Tuto vadu na kráse odstraníte celkem snadno včasnou aplikací kvalitního insekticidu, kterým je například přípravek Calypso 4SC. Choroby švestek nejsou rozhodně ničím výjimečným a obává se jich spousta sadařů a milovníků slivovice.
Tuhá letošní zima potrápila motoristy, ale škůdce na ovocných stromech nezahubila.
Ti zůstávají v kůře a různých jiných úžlabích. Nyní je ta správná doba pro jejich hubení. S aplikací chemikálií je nejlepší začít od fáze rašení do fáze růžového poupěte u jádrovin. Opad mladých plodů, později starších plodů slivoní. Vnitřek je vyplněn drtí a trusem.
Nejzávažnější choroby a škůdci peckovin - slivoně, švestky, broskvoně, meruňky, třešně, višně. Ochranou jak mechanická, tak chemickou. Vybrané přípravky na jejich likvidaci.
U slivoní na listech většiny odrůd švestek se projavuje v období květen až červen v podobě olejově žlutých difúzních skvrn.
V pokročilém stádiu rozvoje choroby plody předčasně dozrávají a opadávají. Těsně před dozráním mají početné kresby, které se v době vybarvování plodů propadají do dužniny. Plody jsou různě deformované a hrbolaté. V tomto článku se seznámíme s nejzávažnějšími chorobami a škůdci peckovin ( slivoně, švestky , broskvoně, meruňky, třešně, višně) a zároveň. Napadení slivoně- švestky škůdcem.
U většiny švestek se obejvují na listech světlezelené skvrny, listy jsou obvykle tvarově nezměněné. Tyto příznaky je možné pozorovat prakticky po celé vegetační období. Někdy se ovšem stane, že nejsou příznaky vůbec zřejmé i přes to, že rostlina má šarku. Na listech švestek nejčastěji způsobuje výrůstky hálčivec švestkový (Phytoptus similis).
Samičky tohoto roztoče kladou vajíčka na listy slivoní, na kterých se tvoří drobné výrůstky. Většinou však napadení tímto roztočem nebývá pro slivoně nebezpečné a není potřeba provádět zvláštní zásah. Mohl by mi někdo poradit co máme za škůdce na švestkách a jabloních?
Jaký postřik a jestli můžu použít v této době? ZS Odborné informace, Český zahrádkářský svaz,. Naše diskusní fórum jsme přestěhovali na nový web Izahradkar. Listy švestek jsou napadeny něčím, co Vám posílám mna obrázku. Doufám, že ovoce nebude rovněž napadené.
Prosím poraďte mi, zda je to něco závažného - jestli vůbec můžeme konzumovat plody nebo jak švestky ošetřit.
V místě kudy housenka vnikla do plodu je na povrchu plodu je zaschlá kapička čiré klovatiny. Po zimě, kdy jsou stromy částečně oslabené, bývají hned zjara napadeny různými škůdci a chorobami, které dokážou zničit celou sklizeň. Neotálejte tedy s postřikem, ať už máte stromů jen několik, nebo celý ovocný sad. Postřik švestek po odkvětu. Začátkem července připravte feromonový lapač a každý den kontrolujte, jestli se neobjevila letová vlna obaleče švestkového.
Housenky obaleče švestkového způsobují červivost švestek a slív.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.