pondělí 19. listopadu 2018

Postřik na černou skvrnitost růží

Nad černou skvrnitostí nemávejte rukou. Diplocarpon rosae) se považuje za nejhorší houbovou chorobu listů růží. Kuprikol 5 četné odrůdy růží však špatně snášejí měď. Fundazolu, s úspěchem používaný hlavně proti padlí, ničí také černou skvrnitost a rez a jeho předností je, že nezapáchá, ani nehyzdí vzhled růžových listů bělavými skvrnami, jako některé jiné postřiky, zvláště sirné a měďnaté.


Proto na podzim použijte speciální hnojiva pro růže.

Rostlinu paradoxně můžete zničit i přebytečnou péčí, například pokud používáte postřiky proti škůdcům a chorobám příliš často nebo v příliš vysoké koncentraci účinných látek. Růže – královna zahrady – dokáže přinášet krásu a radost do každého zákoutí bytu i venkovních prostor. K tomu, aby okouzlovala bohatými voňavými a barevnými květy, potřebuje dostatečnou péči.


Především na horní straně listů vznikají hnědočerné, černofialové až černé skvrny, různě. Výhony v žádném případě nestříhejte, oslabujete růži ještě víc. Na vrcholech se právě bude snažit vytvořit náhradní zdravé listy. Tato houbová choroba je velmi rozšířená a nebezpečná.


Již při výběru se vyhýbáme odrůdám náchylnějším k nákaze.

Tvar i barva skvrn jsou často. Nejvážnější chorobou je černá skvrnitost růže, která způsobuje na horní straně listů černohnědé, paprsčité skvrny. Skvrny postupně splývají a listy opadávají.


Na černou skvrnitost růží se používají fungicidy Baycor, Dithane, Discus,Saprol,Syllit. Postřiky se provádí preventivně od června. Napadené listy odstraňujte a palte. Nezalévet růže na list, držet řezem vzdušný keř, vysazovat na místa s prouděním vzduchu, vybírat odolné odrůdy, nepřehnojit dusíkem. Mě se nejvíce osvědčil přípravek Discus.


Marssonina rosae (Actinonema rosae) Rovněž velmi rozšířená a nebezpečná houbová choroba. Od léta do podzimu, někdy již koncem května, se objevují nejdříve na spodních listech malé, zahnědlé až černé skvrny s paprskovitě roztřepenými okraji. Popis: Na horní straně listů černohnědé, paprsčité skvrny. Choroba se šíří především za teplého a deštivého počasí. Ochranný postřik můžeme také spojit s přihnojením na list.


Přípravek Vegaflor pro listovou výživu mícháme s Metationem , Fundazolem apod. Předem ověřte reakci růží na ošetření na omezeném vzorku rostlin nebo citlivost pěstované odrůdy konzultujte s držitelem registrace. Za velmi slunných a teplých dnů aplikujte pouze ráno nebo ve večerních hodinách. Kdy máme očekávat rzivost, padlí nebo černou skvrnitost ?

Je to s nimi jako s houbami v lese. Reagují velice citlivě na počasí. Zatímco rez se objevuje už koncem června, padlí a černá skvrnitost spíše o prázdninách. Padlí až v srpnu, v době větších bouřek.


DITHANE DG Neo-tec organický kontaktní postřik na list proti širokému spektru houbových chorob (např. fungicid do brambor na plíseň bramborovou atd.). Hnojivo obsahuje N, K, S a mikroprvky bór, měď, železo, mangan, molybden a zinek. Ochrana K ochraně pomůže pouze prevence, a to postřik fungicidními přípravky Discus , Talent , Dithane DG Neotec , Folicur koncentrát nebo rozprašovač nebo fungicidní souprava Zdravá růže. Na mladším dřevě některých odrůd se objevuje skvrnitost zelené kůry, velké tmavé skvrny s černým okrajem, které hnědnou, kůra se odlupuje, letorost špatně roste a usychá. Ojediněle se mohou objevit i další choroby, např.


Jablečný ocet je užitečný prostředek proti rostlinným chorobám, jako je padlí, skvrnitost a strupovitost listů nebo třeba černá skvrnitost růží. Na listech, hlavně mladých výhonů, se tvoří bělavý až šedobílý moučnatý povlak. Tato choroba však napadá i poupata, květní kalichy a stopky.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky