pátek 4. srpna 2017

Pěstování lichořeřišnice

O rostlině s pestrobarevnými květy. Pěstování lichořeřišnice. Je to ideální rostlina pro sváteční pěstitele.


Je to velmi nenáročná rostlina, která má ráda slunné, ale zastíněné plochy. Na našem území se pěstuje už přes 4let.

Byla k nám dovezena z oblastí Mexika, Peru a Brazilie. Lichořeřišnice je jedna z nejoblíbenějších letniček. Na tinkturu potřebujete jeden díl lichořeřišnice – listy, stonky a květy –, které zalijete čtyřmi díly kvalitní vodky, necháte na slunci macerovat asi tři týdny, občas směs protřepete. Potom přeceďte a roztok uchovávejte v tmavé lahvi. Užívá se dvacet kapek třikrát denně po dobu jednoho měsíce.


Specializuje se na pěstování , sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Ve vlhké půdě semena vyklíčí do tří týdnů, ale musí mít. U nás je známá pod názvem řeřicha.

Nevoní, ale má výraznou chuť (štiplavou podobně jako ředkvičky). Obdobnou pikantní chuť má i řeřicha setá, kterou často pěstujeme doma na vatě, konzumují se klíčící rostlinky. Nebo můžeme semena sázet rovnou na záhon na začátku května. Lahůdkou v nabídce je pnoucí lichořeřišnice větší s plnými květy v různých barvách. Odrůda větší a pnoucí má velice dekorativní listy a hodí se dobře k plotům či do truhlíků s oporou.


O této rostlině také platí, že čím má chudší půdu, tím má zářivější a bohatší má květy. Na vyhnojeném pozemku bude bujně růst, ale málo kvést. Květy a listy této rostliny jsou jedlé a mají léčivé účinky. Balení obsahuje semen.


Na tomto webu zpracováváme cookies potřebné pro jeho fungování a analytiku, v případě udělení souhlasu také cookies pro účely cílení reklamy a. Jak ve své literatuře uvádí známý český bylinář Pavel Váňa, lichořeřišnice působí proti všem ze kmenů bakterií Staphylococcus pyogenes aureus, které jsou častými původci zánětlivých onemocnění močových cest a ledvin. Optimální umístění je na jih, jihovýcho případně jihozápad. Z mého průvodce se postupně dozvíš: Po potvrzení se dozvíš jak lichořeřišnici. Jediné, co potřebuje, je dostatek slunečního záření a vody. Rostlinám vyhovují teploty okolo 21°C - 24°C.


Odrůda Alaska vytváří vysoce dekorativní listy. Kdybyste měli mít v truhlíku za oknem nebo na zahradě jen jednu kvetoucí bylinku, ať je to právě lichořeřišnice.

Nádherná rostlina, která celé léto hýří barvami, je nenáročná na pěstování a má vynikající hojivé účinky. Semena vyséváme buď v březnu do truhlíků nebo koncem dubna na venkovní záhon. V nedávné době však bylo zjištěno, že jejich semena mají mimořádné účinky na lidský organismus, a proto se začalo s velkou oblibou používat jako léčivá bylina. Je to vcelku nenáročná bylinka, vadí jí ovšem mráz. Semena je proto nejlepší vysít až v dubnu, kdy už mrazíky hrozí minimálně.


Vysokou účinnost zajišťuje glykosid glukotropeolin, který se z těla vylučuje močí a dýchacími cestami a všechno vyčistí. Od června až do prvních mrazíků kvete žlutými, oranžovými nebo červenými květy v podobě velkých kalichů. Semínka vysévejte na jaře od konce března. Rychle rostoucí letnička s trubkovitými květy žluto-oranžových až jasně červených barev.


Kvítky mají tmavou barvu a žlutý terčík. Je vhodný do okrasných záhonů. V balíčku o hmotnosti g najdete ks semen. Plodem je tobolka se třemi semeny.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky