Deutschlands größter Preisvergleich - mehrfacher Testsieger mit TÜV-Zertifikat! Sicher durch den Winter. Kopretina řimbaba, řimbaba obecná (latinsky pyrethrum parthenium). Léčí migrény, horečky, menstruační bolesti, uvolňuje křeče.
Lodyha je přímá, větvená.
Listy zpeřené nebo peřenolaločné, žlutozelené barvy. Hustá květenství malých bílých úborů s výrazným žlutým terčem uprostřed. Aktuálně se ale řadí do rodu Leucanthemum.
Známá je krásnými velkými bílými květy jemně třepenitého charakteru. Směs Kopretiny řimbaba Robinson kvete až od druhého roku a to odstíny červené a růžové barvy. KOPRETINA , ŘIMBABA PLNOKVĚTÁ. Chrysanthemum parthenium Trvalka, léčivka Sazenice zakořeněná v nádobě, vegetativně množená Popis: Vytrvalá, trsovitě se rozrůstající bylina s přímou lodyhou, květy má plné a bílé se žlutými střed.
Krásnou trvalkou je kopretina růžová – řimbaba (Tanaceum coccineum), pocházející z horských luk na Kavkazu.
Doba kvetení – červen až srpen. Na štíhlých, jemně olistěných lodyhách sedí jednotlivé květy tva. Běžně může řimbaba dorůst až do půl metrové výšky. Jde však o velmi četně šlechtěný druh a tak můžete klidně vidět odrůdu, která se doroste až do výšky centimetrů.
Má velké bílé, u některých kultivarů jemně třepenité květy se žlutými středy. Na zahradě se kopretina velkokvětá uplatní ve smíšených trvalkových skupinách jako neutrální doplněk barevně kvetoucích květin. Mají jednoduché i plné květy, nejčastěji růžové až červené – proto se jim též říká růžové kopretiny. Nejvíce kvetou v červnu.
Pokud řimbabu po odkvětu seřízneme, pohnojíme a důkladně zalejeme, kvetou na podzim podruhé. Pěstování: Existuje více odrů lišící se např. Vyžadují slunné a teplé umístění a dobře propustnou půdu.
Pěstují se obvykle jako letničky. Vyhněte se jí však v těhotenství a při užívání léků na ředění krve. Kdo by neznal koptretinu?
Tato tradiční květina, jíž jsou na jaře plné louky, je přece jakousi samo. Dávkování se liší podle indikace v rozmezí od 2-g 1x nebo několikrát denně. Když se řimbaba přestane brát, je pravděpodobné, že se migrény vrátí.
Musí se užívat tedy velmi dlouhou dobu. Většinou roste na loukách, okrajích cest, mezích a jiných travnatých místech. Výjimečně se objevuje v křovinách a světlých lesích a dává přednost sušším místům. Pochází z Kavkazských luk, na našich zahrádkách je ovšem pěstována již po staletí, v teplejších oblastech i zplaněla. Hodí se do trvalkových záhonů, pěkná je i ve váze, kde velmi dlouho vydrží.
Botanický popis a pěstování : Řimbaba obecná je silně aromatická trvalka s přímou, větvenou a hranatou lodyhou, dorůstající výšky až jeden metr. Dolní listy jsou řapíkaté, horní přisedlé, všechny v obrysu vejčité, peřenosečné až lichozpeřené, s jednou až pěti jařmy peřenoklaných úkrojků. Latinský název: Pyrethrum parthenium Účinně pomáhá při: Droga působí jako účinný prostředek proti horečce, rozšiřuje cévy, zmírňuje nejrůznější bolesti, stimuluje žaludeční aktivitu a působí též protirevmaticky.
Bylina upoutala pozornost badatelů poté, když se zjistilo, že má preventivní účinek proti rakovině kůže. Zbyněk Mlčoch, bylinky pro všechny.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.