úterý 1. září 2015

Plstnatost révy vinné

Plstnatost révy vinné (erinózu) způsobuje roztoč vlnovník révový (Colomerus vitis). Na horní straně čepelí listů se tvoří nápadně vypouklé, různě velké, zeleně nebo červeně zbarvené puchýře, na rubu vyplněné hustou plstí (erineum), v níž roztoči žijí. Choroby vinné révy napadají i jednotlivé keře, které jsou pěstovány u domů pro užitek či okrasu. Mohou zničit úrodu a zahubit celé rostliny. Vinnou révu nejčastěji napadají houbové choroby.


Patří mezi ně plíseň révová (peronospora), padlí révové (moučenka), plíseň šedá (botrytida).

Obávaná jsou také virová onemocnění, která přenáší savý hmyz. Napadení roztoči se projevuje krátce po rašení vinné révy na letorostech, listech, případně květenstvích. Révu vinnou nejvíce poškozují vlnovník révový a hálčivec révový. Původce plstnatosti (erinózy) révy vinné.


Na spodní straně puchýřů je typický “plsťovitý”, bělavě, později béžově až hnědě zabarvený porost trichomů (erineum). Výjimečně se erineum tvoří i na horní straně čepelí listů a na květenstvích, nebo dochází ke svinování listů. Rozhodně se nevyplácí nemoci vinné révy podcenit.


A nejde přitom jen o pravidelnou prohlídku viničky, ale o to, mít preventivní zákroky zapsané v kalendáři, protože když se příznaky objeví, může už být pozdě.

Sáním vyvolávají vznik erineí (spleť zvětšených trichomů listů révy připomínající plsť). V nich roztoči žijí a rozmnožují se. Postupně erinea na starších listech opouštějí a stěhují se do vyšších listových pater.


Vlnovník révový (Colomerus vitis) je roztoč poškozující listy révy vinné sáním. Hmyz vytváří při sání na listech na líci listů deformace a. Pro ochranu vinné révy je vhodné před květem a po odkvětu aplikovat na rostliny vhodné přípravky na bázi síry, například Sulikol K, Sulikol 7SC. Plíseň révová, peronospora (Plasmopara viticola) Další velmi častou houbovou chorobou,. Pěstování a vedení vinné révy je pro mnohé zahrádkáře opravdovou vášní. Révu lze ji vysadit, stejně jako chmel, u některých zahradních staveb nebo si můžete založit přímo malý vinohra kde se rostliny pnou po drátu napnutém mezi dvěma dřevěnými kůly.


Choroby révy vinné O révě vinné se dá říci, že je velmi citlivou plodinou, která se bez chemické či biologické ochrany prakticky neobejde. Květenství révy sprchává nebo zasychá. Napadají i jednotlivé keře, které jsou. Situační zpráva o ochraně révy vinné pro 28. Již při rašení se můžeme setkat s tzv.


Bohužel se dnes již bez chemie neobejdeme. Na zahrádkách se stále častěji pěstuje vinná réva , ať už jsou to stolní odrůdy. Sazenice už mají listů.


Jako stanoviště révy nejlépe vyhovují jižní (JZ, TV) stěny budov, teras, zídek, chráněné dvorky a zákoutí.

Nejčastější choroby a škůdci vinné révy Kateřina Řehořová 22. Houbové choroby u révy vinné. Révu napadá též řada houbových chorob.


Například: padlí révy, šedá hniloba révy, octová hniloba, červená spála révy, černá skvrnitost révy, černá hniloba révy či eutypové odumírání révy. Většina houbových chorob se začíná objevovat za vlhkého teplého počasí, typického pro letní noc. Autor: Archiv ireceptar.


Rašení začíná až po třech týdnech, podle klimaticko–půdních podmínek. Kontrolujeme–li, zda očko vyrašilo, musíme zeminu odkrývat velmi opatrně, abychom rašící očko nevylomili.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky