Plíseň okurková je navíc snadno přenosná, ohrožena jsou tak i rajčata. Je proto víc než žádoucí držet ji od své zahrady co nejdál. V našich podmínkách napadá plíseň okurková kromě všech druhů a typů okurek i cukrové melouny.
Napadené pletivo hnědne, zasychá a celé rostliny postupně hynou. Plíseň na rajčatech (plíseň bramborová) může napadat listy, stonky i plody.
Prvního příznaku, kterého si všimneme, jsou šedozelené vodnaté skvrny na okrajích a špičkách listů, skvrny postupně hnědnou a mohou se objevit i na řapících a stoncích. Na plodech vzniknou nejdříve malé šedozelené skvrny, které také postupně hnědnou a mají vrásčitý povrch, ale zůstávají pevné. Autor: Archiv ireceptar. Jak plíseň okurkovou rozpoznat? Choroba je velmi často zaměňována s jinými méně závažnými houbovými i fyziologickými změnami.
Plíseň se do našich krajin dostává z jižních území, zvláště, pokud je začátek sezóny chladnější a sazenice oslabené, deště trvají delší dobu a po nich přichází teplo. Pak stačí jen několik dní a přijdete nejen o plody okurek , ale i rajčat a dalších druhů zeleniny.
Nejnebezpečnější nemocí okurek je plíseň okurková (Pseudoperenospora cubensis). Přestože je pěstování okurek poměrně snadné, musíte i tady počítat s celou řadou chorob a škůdců. Pozor si dejte hlavně na plíseň okurkovou. Na listech vznikají zpočátku žlutozelené skvrny, které. Její výskyt podporuje deštivé počasí, ale i časté ovlhčení rostlin při zavlažování.
Pěstování okurek ve stínu vysokých stromů nebo budov je také faktorem podporujícím šíření onemocnění. Největším strašákem těchto plodin, zejména při dozrávání, je plíseň bramborová (Phytophthora infestans) na rajčatech nebo septoriová skvrnitost rajčete (Septoria lycopersici) a plíseň okurková na okurkách. Plíseň révy vinné U plísně révy vinné ( peronospora ) je nejvhodnější ochranou pěstování rezistentních (interspecifických) odrůd.
Vyšlechtěné speciální odrůdy se vyplatí Jakousi minimálně částečnou jistotu přináší nové specificky šlechtěné odrůdy okurek. Ty dokážou plísni do značné míry odolávat. I přes napadení mnohdy rostou dále a plodí kvalitní okurky. Plesnivé části je zapotřebí ale kompletně otrhat, jinak se postupně bude plíseň šířit na rajčata a jiné plodiny. Ze dne na den jsem objevila ve foliáčku na listech dvou okurek ze šesti vodnaté fleky, které do druhého dne zaschly a při doteku se drobí.
Počet skvrn se rychle zvyšuje a na spodní straně dochází k tvorbě šedofialového podhoubí. U okurek je nejzávažnější chorobou plíseň okurky (Pseudoperonospora cubensis).
Výtrusy se šíří vzdušnými proudy z oblastí, kde se pěstuje zelenina celoročně – s plísní tedy musíme bojovat. Ovšem za pár dní se skvrny rozrostou, až nakonec splynou do velkých celků. Listy pak velmi rychle uschnou a celá rostlina postupně uhyne. Radost z rostoucích okurek nám může zkazit celá řádka škůdců a nemocí, které se mohou rozšířit jak na záhoně, tak ve skleníku. Jednou z nejčastějších chorob je plíseň okurková (Peronoplasmopara cubensis).
Stačí málo a neštěstí je na světě. Jak na plíseň okurek — Polopatě, I když je teprve únor, je už čas na předpěstování okurek. Před výsevem je ale třeba semínka ošetřit proti plísni, aby byla sadba zdravá. Já používám proti plísni u okurek , rajčat a cuket postřik Acrobat.
Má působení systémové a ani nemá dlouhou OL. Obvykle dělám první postřik okolo poloviny července, záleží na počasí. Pokud je třeba můžu ho střídat s Ortivou.
Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas. Co se týče okurek, toto je současně jejich nejrozšířenější choroba, tudíž bychom jí měli věnovat dostatek pozornosti. Vodorozpustný práškový přípravek lze použít nejen na plíseň na okurkách, ale také proti plísni šedé a hnilobě jahod. Přípravek lze bez problémů aplikovat i na trávníky.
Protože jde o zcela přírodní produkt, nevyžaduje aplikace žádné speciální zacházení, plody lze konzumovat ihned.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.